Liczba turystów przyjeżdżających do Świnoujścia zwiększa się z roku na rok. Według danych obliczanych na podstawie wpływów z opłaty uzdrowiskowej, w 2024 r. udzielono ponad 2 miliony noclegów. Szacując, że średni czas pobytu wypoczynkowego to 5 dób, Świnoujście odwiedziło ponad pół miliona turystów. W wartościach szacunkowych nie są uwzględnieni turyści jednodniowi. Zasady poboru opłaty uzdrowiskowej reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którą opłata uzdrowiskowa turystów jednodniowych nie obowiązuje. Stawkę opłat wskazuje uchwała Rady Miasta: Nr LXXXV/660/2023 z dnia 26 października 2023 r. w sprawie opłaty uzdrowiskowej.
Turystyka jest jedną z wiodących dziedzin gospodarki miasta, a miasto Świnoujście to jeden z najczęściej odwiedzanych kurortów nadmorskich Polski. Położone na wybrzeżu Bałtyku, jest wyjątkowym przygranicznym miastem o wyspiarskim charakterze, składającym się z 44 wysp, w tym największych: Uznam, Wolin i Karsibór. To nie tylko nadmorski kurort z pięknymi plażami i rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, ale także ważny ośrodek gospodarki morskiej i uzdrowisko z unikalnymi walorami przyrodniczymi. Bliskość Cesarskich Uzdrowisk i atrakcji znajdujących się po niemieckiej stronie wyspy Uznam to kolejny atut, który przyciąga turystów z całej Europy.
Miasto oferuje bogactwo atrakcji od zabytkowych fortyfikacji po malownicze plaże, promenady i rezerwaty przyrody. Dzięki temu Świnoujście jest idealnym miejscem zarówno dla miłośników wypoczynku nad morzem, jak i dla tych którzy szukają aktywnej turystyki i zabytków historycznych.
Turystyka wypoczynkowa oraz aktywna, tj. żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing, kajakarstwo czy turystyka rowerowa są dominującymi formami turystyki rozwijającymi się w mieście. Różnorodność oferty turystycznej oraz fakt, że większość atrakcji oferowanych przez miasto jest dostępna niezależnie od pogody, sprawiają, że w Świnoujściu sezon turystyczny trwa cały rok. Dzięki swoim walorom jakimi są nadmorski klimat i leśne otoczenie Świnoujście stale rozwija ofertę skierowaną do zainteresowanych turystyką uzdrowiskową. Miasto oferuje szeroki zakres usług leczniczych i relaksacyjnych wykorzystując naturalne źródła solanki i borowiny. Oferty uzdrowisk są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
do roku 2023
Prognozowana kwota wpływów z opłaty uzdrowiskowej na 2024 r. miała wynieść 16.800.000 zł
Rzeczywiste wpływy z opłaty uzdrowiskowej w 2024 r. wyniosły:
16.887.906 zł+13,34% względem roku 2023 (14 900 517,51 zł)
do roku 2023
Wpływy z dotacji dla gmin uzdrowiskowych w 2024 r. wyniosły:
12.297.312 zł
+62,63% względem roku 2023 (7 561 442 zł)
Ilość miejsc noclegowych – razem
w hotelach
w domach wczasowych, ośrodkach
w sanatoriach
w apartamentach, willach
w kwaterach prywatnych
w pozostałych miejscach noclegowych (agroturystyka, mariny, wczasy
wagonowe, zajazdy)
"Błękitna Flaga” dla kąpielisk – jako jedyne w Polsce, po raz 19 z rzędu wyróżnione zostało Kąpielisko Świnoujście Centrum-Uznam, a po raz 5 Kąpielisko Warszów. Po raz 16 to prestiżowe wyróżnienie przyznano również świnoujskiej marinie Basen Północny
Magazyn Travelist: I miejsce w kategorii Plaża roku 2024: Plaża w Świnoujściu (po raz 11), I miejsce w kategorii „Najlepsza Instaplaża”, II miejsce w kategorii „Najlepsza plaża dla aktywnych”